Wprowadzenie


Na pewno z lekcji języka polskiego i historii znacie pojęcie „mitologia” . Wiecie, że jest ona zbiorem fascynujących opowieści o bogach, bóstwach, herosach. W starożytnej Grecji postaci będące celem kultu podlegały antropomorfizacji. Oznacza to, że nie tylko wyglądem przypominały ludzi, ale także zachowaniem, skłonnościami, osobowością.

W mitologii znajdziecie niesamowite przygody wojenne, przerażające bitwy morskie, ekscytujące podróże, romanse i zdrady, okrutne kary za ogromne przewinienia, szaleńcze zabawy, czyli wszystko, co może się zdarzyć w ludzkich związkach. Oczywiście nie zabrakło też ideałów dobra, moralności, prawości i wierności.

Każde miasto greckie żyło swoimi mitami, każda społeczność, jak np. kupcy, rzemieślnicy, rolnicy, żeglarze, miała swoich patronów i czciła z większą gorliwością sobie przychylnych bogów. Obrzędy towarzyszyły żniwom, przypłynięciu do portu okrętów, narodzinom dziecka i śmierci starca, zmianom pór roku i faz Księżyca, rocznicom bitew, świętowaniu pamięci wielkich Greków i wielu innym momentom życia. Kultem otaczano zwłaszcza herosów, którymi stawali się po śmierci ludzie wybitni, naznaczeni za życia charyzmą, ludzi, którym Grecy wiele zawdzięczali.

Wielkim szacunkiem i namaszczeniem obdarzano przyrodę. Mity wyjaśniały niezrozumiałe dla tamtejszych ludzi zjawiska wulkaniczne, atmosferyczne, klimatyczne. Wierzono, że Grecja była pierwotnie obszarem Arkadii, krainy, w której niczego nie brakowało, panowały harmonia, dobrobyt i pokój.